Elite family: Indian Motorcycle Brno

Motocykly Elite

Modely Elite jsou určeny pro jezdce, kteří vyžadují to nejlepší z nejlepšího a chtějí vyčnívat z davu. Lakování, povrchové úpravy a komponenty, inspirované custom motocykly v kombinaci s jejich prémiovou výbavou, činí tyto motocykly skutečně Elitními.

Indian Challenger Elite

Cena od 1 068 900 Kč s DPH
Charcoal Candy Black/Black Candy

ZCELA NOVÝ INDIAN CHALLENGER ELITE

Custom styl motocyklu vzbuzuje zaslouženou pozornost, zatímco špičková úroveň a dynamika motocyklu jsou zárukou vzrušující jízdy.

OTOČÍ SE ZA VÁMI, KDEKOLIV SE OBJEVÍTE

Modely Indian Motorcycle Elite jsou známé svým jedinečným designem, inspirovaným custom motocykly. Naleznete u nich limitované edice laků, specifické lišty a znaky, speciální povrchové úpravy motorů a další nadstandardní prvky.

PROSTĚ NEJLEPŠÍ

Tyto motocykly se dodávají s plnou výbavou. Od předního blatníku až po zadní. Každý elitní model je vybaven prémiovými nášlapy, tónovanými větrnými štíty, prémiovým osvětlením a systémem Powerband Audio. Získáte to nejlepší z nabídky v jednou balíčku.

Exkluzivita

Elitní edice motocyklů rozhodně nejsou nic pro konformisty - jsou pro jezdce, kteří se chtějí vydat vlastní cestou. Tento duch jedinečnosti podtrhuje fakt, že k prodeji bude pouze 300 kusů od každého modelu Elite na celém světě.

TECHNOLOGIE PRO PŘÍJEMNĚJŠÍ CESTY

Veškerá technická vylepšení a audio výbava je zde standardem. Nekompromisní 400W soustava reproduktorů, 7-palcový dotykový displej se systémem RIDE COMMAND, adaptivní LED světlomety a mnoho dalšího.

Indian Roadmaster Elite

Cena od 1 135 900 Kč s DPH
Indian Motorcycle Red Candy over Black Candy

CUSTOM-INSPIRED STYLING

Indian Motorcycle Red Candy, Dark Indian Motorcycle Red Candy, and Black Candy provide a premium paint scheme that pulls inspiration from the past and today's custom bikes. Complete with hand painted Championship Gold pinstripes and finished by two of the industry’s top custom paint shops, Gunslinger Custom Paint in Colorado and Custom Painted Vehicles out of Wisconsin, each bike takes over 24 hours to complete.

ROOTED IN HISTORY

In 1904 Indian Motorcycle first debuted the brand’s iconic Indian Motorcycle Red paint scheme. Today, we are excited to honor its iconic color with an all-new Indian Motorcycle Red tri-tone paint scheme with a premium candy finish. In honor of this anniversary, the center console is complete with a silhouette of a 1904 Indian Camelback – Indian Motorcycle’s first model to debut the iconic Indian Motorcycle Red paint.

POWERED BY THE THUNDERSTROKE 116

Our award-winning Thunderstroke 116 V-Twin has 171 Nm of torque and power to spare in every gear.

TAKE A FRONT ROW SEAT

Introduced in fall 2023, Indian Motorcycle’s PowerBand Audio with Bass Boost delivers 50% louder audio through 12 speakers located in the front fairing, saddlebags, and touring trunk with even more bass when compared to stock sound systems.

REMOTE-LOCKING STORAGE

All cargo is protected inside spacious, weatherproof saddlebags and trunk. Simply press a button on the console or key fob, and your cargo is stowed away safely.

THE ULTIMATE IN LUXURY

Both the rider and passenger get a heated and cooled seat with premium style. Adjust your preferences with controls on the seat, or from your infotainment screen. Passenger armrests provide premium comfort for passengers, ideal for long touring rides.

Indian Motorcycle Brno - 664 41 - Brno - Popůvky - Česká republika